Rypadlo-nakladače, neboli traktorbagry

Jde o typ stavebních strojů, který vznikl ve 20. století. Průkopníkem v této oblasti byla anglická firma JCB, která v roce 1952 vyrobila prví rypadlo-nakladač (Anglicky "Backhoe loader"). Pokud tyto stroje vlastníte, nebo je alespoň znáte, tak jistě víte jak všestranné a univerzální jsou. S podkopem uděláte od drážky pro drenáže, přes bazén, až po zarovnání skalky pro vaši drahou polovičku. S čelním nakladačem pak hravě nahodité přebytečnou zeminu na vlečku, podržíte paletu, nebo odhrnete sníh z příjezdové cesty. Další obrovskou výhodou rypadlo-nakladačů je i fakt, že jsou samojízdné i na vzdálenosti několika kilometrů. Oproti rypadlům, nebo kolovým nakladačům, se kterými je jízda po cestě za trest, nebo je úplně zakázána.

Tato univerzálost však má i své omezení. Protože mají rypadlo-nakladače kousek od všeho, tak nejsou vždy schopné ze sebe dostat stejný výkon jako rýpadla, nebo nakladače samotné. Přesto všechno se nejen u nás v republice těší značné oblibě.

První rypadlo-nakladač na světě

Prvním traktorbagrem od byl stroj JCB MK1 od firmy JCB, který podle oficiálních stránek JCB vznikl v roce 1952. Dnes je to zhruba 65 let, co inženýry z JCB napadlo nahodit na traktorový podvozek jednu lžíci dopředu a lopatu dozadu. Zjistit, jakým způsobem to všechno fungovalo se dnes téměř nedá. Každopádně musím uznat, že to byla na tehdejší dobu revoluční myšlenka, která se ujala a rypadlo-nakladače nás obklopují dodnes. Jen místo MK1 dnes vidíme spíše JCB 3CX, 4CX, 5CX, nebo jejich druhy, jako JCB 3CX super a jiné.

Náhradní díly

Na JCB jsou oproti CAT a Volvo traktorbagrům díly nejlevnější. Obecně cena JCB mechanizací je průměrně o něco nižší, než ostatních dvou značek, které zastřešujeme. Jedním z hlavních faktorů bude rozšířenost těchto strojů. Podle oficiálních stránek výrobce nalezneme stroje JCB v každém koutě světa. Pokud budete přemýšlet nad koupí rypadlo-nakladače JCB, tak Vás při nejmenším potěší průměrně nižší ceny dílů v porovnání s Caterpillar a Volvo díly. Něco více se můžete dozvědět i v naší nabídce JCB, kde naleznete díly jako jsou skla, filtry, oleje, a další díly.

První rypadlo-nakladač JCB

(JCB MK1; Foto: http://www.classic-combines.com)

První rypadlo-nakladač Caterpillar (CAT)

Prvním hydraulickým rypadlem společnosti Caterpillar byl v roce 1972 Caterpillar 225. První rypadlonakldač CAT přišel až o 13 let později a to v roce 1985. Byl to model CAT 416. Tvarem sice připomíná dnešní rypadlonakladače, ale zpracování je dnes trochu jinde. Caterpillar může chlubit velice silnou hydraulikou, kvalitním a robustním zpracováním. Nejen to, ale rovněž i značka Caterpillar sama o sobě způsobí, že cena samotných strojů i náhradních dílů se zvedne a to i přes poměrně velké množství těchto strojů v České republice.

Náhradní díly

Náhradní díly na stroje CAT dodáváme ze všeho nejdéle. Obrovskou výhodou je, že máme již ověřené dodavatele, od kterých jsme schopni ručit kvalitou dílů a zároveň konkurence schopností cen, které vás jistě potěší. Mezi standardní díly, které na rypadlo-nakladače CAT patří skla, čepy, pouzdra, oleje a mnoho dalších dílů. Více se dozvíte zde:

První rypadlo-nakladač CAT

   (CAT 416; Foto: http://accranes.com)

 

První rypadlo-nakladač Volvo

Poslední značkou, na kterou dodáváme náhradní díly je Volvo. Mezi nejznámější traktorbagry od značky Volvo patří stroje s označením Volvo BL71. Tato řada má ještě další rozčlenění. BL71B, BL71 PLUS. Mezi starší traktorbagry této firmy pak patří například BL70, BL61, a další.

Prvním rypadlo-nakladač společnosti Volvo, je BM-Volvo GM 611 a to vzniklo pravděpodobně v roce 1965. V roce 2001 se pak začala vyrábět moderní série rypadlo-nakladačů, které jsou mnohem více podobné strojům, jak je známe dnes. Bohužel už delší dobu společnost Volvo rypadlo-nakladače nevyrábí a místo toho se zaměřuje na těžší stavební mechanizaci jako jsou čelní nakladače a rypadla.

Náhradní díly

Oproti mechanizaci CAT a JCB je Volvo nejdražší. Náhradní díly na tyto stroje jsou na tom stejně tak. Na druhou stranu dlouhodobě pozorujeme, že zpracování Volvo strojů je na tom ze zbylých tří značek nejlépe a že se jejich díly neopotřebovávájí tak rychle jako u jiných značek. Na rypadlo-nakladače Volvo jsme schopni vám nabídnout skla, zuby, čepy, pouzdra, a mnoho dalšího.

 (Foto: https://www.maskinisten.net)