Rypadla

Když je potřeba pořádně „hrábnout“ do země, tak přicházejí na řadu rypadla. Jejich obrovskou výhodou oproti traktorbagrům je fakt, že zpravidla bývají mnohem výkonnější. Často se rypadla dají vybavit širšími podkopovými lžícemi a díky větší hmotnosti stroje a silnější hydraulice dovedou efektivně pracovat s mnohem větším objemem zeminy, než traktorbagry. Samozřejmostí je, že se dají vybavit i jiným zařízením než jen podkopovými lžícemi. Díky větší váze se dají na rypadla montovat i extrémně dlouhá ramena, na které se často umísťují hydraulické nůžky, které se využívají při demolicích. Kromě toho se na rypadlech používají demoliční kladiva a jiné nástroje.

Podvozky

Rypadla se zpravidla vyrábějí na dvou podvozcích. Podle toho je i označujeme a to buď jako kolová rypadla, nebo pásová rypadla. Obojí provedení má sve pro a proti. Jako výhodou kolových rypadel je mnohem větší mobilita. Tyto stroje se u nás mohou poměrně volně pohybovat po silnicích a přejíždět i na docela dlouhé vzdálenosti, což s pásovými rypadly není úplně možné. Při samotných výkopových pracích jsou zase pásová rypadla podstatně stabilěnjší i na nezpevněných površích, kde je podepírá celá plocha pásu. Kolové rypadlo využívá podobně jako traktorbagr zajišťovací patky, které rozprostřou těžiště stroje a umožní větší stabilitu.

 

JCB

Firma JCB vyrábí širokou paletu těchto strojů a to jak kolová, tak pásová rypadla. Často nesou označení JS (JS150, JS170, JS190, JS210,...) většina těchto strojů jsou pak i v kolovém provedení a nosí označení končící „W“. Například JCB JS160W, 180W, apod.

 

Caterpillar

Firma Caterpillar je na tom se sortimentem velice podobně. Dodává různá rypadla jak kolová, tak pásová. Mezi velice známé typy patří například CAT 315, 315C, 320, 325 a další. V případě kolových rypadel pak k označení přibývá „M“ (CAT M315, CAT M325,...)

 

Volvo

Volvo také nezůstává pozadu a nabízí širokou paletu rypadel. Pásová rypadla se značí například jako EC140, EC150, apod. Kolová rypadla pak nesou označení „EW“. EW140, EW150 a další.


Zde se můžete podívat na přehled dílů, které dodáváme do těchto strojů: