cover
Nedávno jsme vám psali o tom, že máme nového dodavatele náhradních dílů na zemní stroje. Kromě toho, že máme možnost sehnat díly i na Dozery jako CAT D6N a podobné, tak máme nově mnohem širší nabídku turbodmychadel na traktorbagry značek CAT, JCB a Volvo. Na obrázku třeba vidíte turbo na stroj Volvo EW160C. Nicméně máme možnost Vám dodat turbo i na JCB 3CX, 4CX, CAT 428, 432, 434, Volvo BL71 a mnoho dalších strojů.

Turbodmychadlo, zkráceně turbo, je součástka, která způsobila velký průlom v oblasti spalovacích motorů. Do doby atmosferických motorů, neboli těch které ještě turbo neměly, se počítalo s přímou úměrou. Čím větší výkon stroj potřeboval, tím větší objem motoru musel být. Musím uznat, že není nic krásnějšího než zvuk vidlicového desetiválce s objemem 7litrů, které se příležitostně objevovaly v Amerických osobácích, ale kvůli efektivitě, emisím a váze motoru nebyly až tak moc praktické. Ve chvíli, kdy se na světě objevilo turbo, které využívalo energie výfukových plynů, na stlačování sacích plynů, se směr vývoje motorů razantně změnil. Čtyřválcové přeplňované motory byly schopny dodat mnohem větší výkon, a šlapaly tak na paty svým objemnějším předchůdcům. Zvýšila se efektivta spalování, snížila se velikost motorů a tak není divu, že se turbo dnes nachází téměř v každém stroji.

Zemní stroje nejsou výjimkou. Většina strojů ať už jde o stroje JCB (3CX, 4CX), nebo CAT (428, 432, 434, 444,.. řady B, C, D, E…), nebo Volvo BL71 téměř všechny obsahují turbo, díky kterému jsou jejich motory schopny odevzdat mnohem větší výkon při malém objemu motoru.

Faktem je, že turbo je díl, který se nezastaví od samotného startu motoru, až po jeho zhasnutí. Výfukové plyny stále proudí a roztáčejí turbínu, které stlačuje vzduch. Občas se stane, že už zkrátka nevydrží a přestane správně fungovat. Ať už se třeba vydře uložení, nebo se poničí lopatky. Výkon stroje klesne, může se začít ztrácet olej a pod. Pro tyto případy nabízíme turba od kvalitních dodavatelů přesně pro vaše stroje. V případě zájmu nás kontaktujte a to nejen v případě, že sháníte turbo.

Zpět na archiv aktualit