cover
Rozbít sklo na bagru není vůbec nic nezvyklého. Zadní skla praskají pod svahovacími lžícemi. Sklo dveří to chytne, třeba když vám bagr někde sklouzne a uhlavním nepřítelem čelních skel bývají větve. Kdysi stačilo zajít za sklenářem a nechat si sklo vyříznout. Velice snadno se pak zasadilo do stroje a vesele se pracovalo dále. Tento postup se dal aplikovat od traktorbagrů, přes rypadla, nakladače a mnoho dalších strojů od firem JCB, CAT, Volvo a mnoho dalších.

Jak šel čas dál, tak se vypozorovalo, že obyčejné sklo není úplně bezpečné, protože po rozbití tvoří velké a ostré střepy. Ne vzácně se stávalo, že se pak strojník, nebo kdokoliv, kdo byl v okolí stroje zranil, když se takové sklo rozbilo. 

 
Výsledkem toho bylo, že se začala využívat kalená, respektive tvrzená skla. Dosáhne se toho tak, že se sklo rozehřeje na teplotu kolem 620°C a pak se prudce ochladí proudem vzduchu. Díky tomuto procesu se pak sklo při rozbití roztříští na spoustu drobných střípků. Výsledkem je mnohem větší bezpečnost.
 
Těžko říct, jestli je to záměrem výrobců, nebo je to díky mechanické odolnosti ohýbaných skel. Zřejmě to bude kombinace obojího. Každopádně dnes se již zřídka kdy setkáme s tím, že stroje mají rovná skla. Téměř zpravidla se dnes všechna skla používají prohnutá. Takové sklo se nedá vyříznout u sklenáře. Navíc může nabídnout i větši odolnost proti rozbití.
 
Všechno toto a také poptáveky ze strany našich klientů nás vedly k tomu, že jsme zhruba před půl rokem našli firmu, která pro nás vyrábí tato prohnutá a bezpečnostní skla. Díky tomu máme širokou paletu skel, která jsou rychle dostupná a ve velice dobrých cenách.
 
Potřebujete nějaké sklo na váš stroj? Kontaktujte nás, nebo vyplňte poptávkový formulář níže na stránce.

Zpět na archiv aktualit